niedziela, 6 czerwca 2010

Badanie gleby

Na ostatnich zajęciach zajmowaliśmy się badaniem gleby.
Były to próbki z : pola truskawek, ze ściółki leśnej, z pola pszenicy, z mułu rzecznego oraz z przydrożnej gleby.

Wykonaliśmy doświadczenia numer:

3)Trwałość gruzełkowata gleby - Mateusz

Doświadczenie polegało na rozpuszczeniu dziesięciu małych bryłek dwóch gleb wodą i zaobserwowaniu która gleba bardziej się rozpuściła. Oto wyniki:
W próbce z glebą piaszczystą rozpuściła się jedna bryłka, a w próbce z glebą polną aż siedem. Wychodzi więc na to że gleba piaszczysta jest mniej rozpuszczalna.
Gleby, które są mało rozpuszczalne są bardziej urodzajne od tych mocno rozpuszczalnych, gdyż łatwiej gromadzą wodę, powietrze i składniki pokarmowe.

17) Oddziaływanie chlorku sodu na strukturę gleby - Przemek

Doświadczenie polegało na wsypaniu takiej samej ilości soli i piasku do zlewek z wodą wodociągowa czyli stworzeniu dwóch mieszanin i dosypaniu do nich próbek tej samej gleby (w tym przypadku przydrożnej) i obserwowaniu procesów klarowania się cieczy.
Wyniki: Ciecz z solą klarowała się wolniej, gdyż sól powoduje rozpad gruzełków ziemi. Doświadczenie to pokazuje szkodliwe działanie soli stosowanej w zimie jako środka zmniejszającego śliskość jezdni. Lepiej jest używać piasku.

7a) Odczyn gleby - Michał

Zadaniem Michała było zbadanie pH gleb.
*gleba z ogrodu pH6
*gleba przy rzece pH7
*ściółka leśna pH4
Wyniki: gleba z ogrodu jest glebą kwaśna, muł rzeczny jest obojętny, a ściółka leśna jest bardzo kwaśna.
pH gleby decyduje o roślinności żyjącej na danym terenie oraz o mozliwościach rozwoju.

10b) Wpływ wapnowania gleby na jej odczyn - Wojtek

Doświadczenie polegało na zalaniu próbki gleby wodą destylowaną, wymieszaniu, czekaniu na sklarowanie, zmierzeniu pH potem wsypaniu do próbki trzech gramów CaCO3(po prostu kredy) i ponownym wymieszaniu i sprawdzeniu pH.
Wyniki: Wartość pH przed wapniowaniem : 4
po wapniowaniu : 5
Wapniowanie zwiększyło pH gleby. Rolnicy często wapniują gleby by podnieść pH i tym samym zwiększyć jej gruzełkowatość i sorpcję.

5) Zdolność filtracyjna gleb - Arek

Podczas trwania tego doświadczenia arek filtrował 100 ml wody przez dwie gleby: piaszczystą i doniczkową. Woda przez glebę piaszczystą filtrowała się 2 minuty, a przez doniczkową 1 minutę.
Wyniki: Gleba doniczkowa ma wiekszą przepuszczalność dlatego jest nieurodzajna.
Dlaczego ? To proste - zbyt szybko przepuszcza wodę, a razem z nią traci składniki pokarmowe.

Cóż - na tych zajęciach dowiedzieliśmy bardzo dużo o glebach i ich właściwościach, ale to się przyda głownie temu, który planuje zostać rolnikiem. Jednak nie ma co narzekać - i tak były ciekawe. Narazie !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz